Niszczenie dysków twardych w firmie – jak zrobić to skutecznie?

Na firmowych dyskach twardych przechowuje się często wiele wartościowych i chronionych informacji. W jaki sposób należy je niszczyć?

Gdy informacje na firmowym sprzęcie komputerowym dostaną się w niepowołane ręce, może oznaczać to sporo kłopotów. W tym przypadku firma nie tylko może narazić się na straty ważnych danych, ale też na straty wizerunkowe, a nawet na naliczenie kar. Stąd też należy przeprowadzać odpowiednie niszczenie dysków twardych, aby temu zapobiec.

 

Metody niszczenia dysków twardych

Istnieje kilka rodzajów metod niszczenia dysków twardych oraz znajdujących się na nich danych:

 

  1. Niszczenie programowe

Określane jest ono jako niszczenie logiczne, które polega na wielokrotnym nadpisaniu danych na obecnych na dysku danych, aby w ten sposób możliwości ich odtworzenia. W tym przypadku nośniki nadal nadają się do użytkowania.

 

  1. Niszczenie sprzętowe

Druga metoda to niszczenie sprzętowe, czyli fizyczne. W tym przypadku usuwa się dane na dyskach z użyciem specjalnych technik lub też prowadzone jest fizyczne niszczenie dysków twardych przez ich uszkodzenie mechaniczne.

 

Powyższe metody cechują się zróżnicowaną skutecznością, co powoduje, że mogą one umożliwiać częściowe albo nawet całościowe odzyskanie znajdujących się na nich danych.

 

Jakie metody niszczenia dysków są najskuteczniejsze?

Najskuteczniejsze jest niszczenie dysków twardych fizycznie, z wykorzystaniem odpowiednich technik.

 

Bardzo dobre efekty daje profesjonalne niszczenie dysków twardych z wykorzystaniem metod magnetycznych, co powoduje skuteczne usunięcie danych z dysków HDD. Niestety, metoda ta nie sprawdza się w przypadku dysków SDD. Wtedy poleca się niszczenie mechaniczne polegające po prostu na zniszczeniu dysku.

 

Stosowane są także metody chemiczne, które polegają na rozpuszczeniu komponentów dysków twardych, by dane nie były możliwe do odzyskania.

 

Jak zniszczyć firmowe dyski twarde?

Najlepiej niszczenie dysków twardych z firmy powierzyć firmie, która posiada w tym zakresie duże doświadczenie. Może ona zapewnić swoim klientom dostęp do metod o wysokiej skuteczności, wraz z potwierdzeniem wykonania prac, które są także stale nadzorowane.